|
|
|
atrakcjeGospodarstwo agroturystyczne położone bezpośrednio nad dużym i czystym Jeziorem Lucieńskim, rozciąga się ono na długości 4.5 km z zachodu na wschód ( dobre wiatry dla żeglarzy ), jest akwenem przyjaznym dla żeglarzy i miłośników windsurfingu, a także dla nurków gdyż jego największa głębokość wynosi ponad 20 m.
Tuż przy domu rośnie piękna, rozłożysta, prawie 400-letnia lipa - pomnik przyrody.
Gospodarstwo agroturystyczne znajduje się w sercu Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Duże walory krajobrazowe tego miejsca: urozmaicona rzeźba, liczne śródlądowe wydmy, bogactwo jezior, a także rozległe kompleksy lasów ciągnących się aż po Włocławek i dolinę Wisły przyciągają ludzi spragnionych ciszy, bezpośredniego kontaktu z przyrodą i czynnego wypoczynku.
Turyści piesi oraz rowerzyści mają do dyspozycji liczne szlaki turystyczne prowadzące przez Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, pozwalajace na poznanie wielu rezerwatów przyrody (np. "Lubaty", "Lucień", "Dolina Skrwy"), pomników przyrody, niewielkich wsi z ciekawą, starą drewnianą zabudową. W pobliżu nie brakuje też licznych i ciekawych zabytków architektonicznych na przykład pałac w Nowym Duninowie, zespół Starego Miasta w Płocku i gotycki zamek w Oporowie.
Atrakcje turystyczne
Pobyt w siedlisku „Pod Lipą”, które jest oazą ciszy i spokoju stwarza możliwość ciekawego i atrakcyjnego spędzenia czasu. Goście wypoczywający w siedlisku „Pod Lipą” mogą m.in.
łowić ryby – ryby łowić można z brzegu jeziora, w miejscach nie zarośniętych przez roślinność, bądź z pomostów lub jednostek pływających.
Obecnie Jezioro Lucieńskie , podobnie jak pozostałe jeziora Pojezierza Gostynińskiego jest zarządzane przez Polski Związek Wędkarski Oddział we Włocławku. W siedlisku możliwe jest wędkowanie z pomostu, a także z dostępnych tu łodzi wiosłowych. Konieczne jest wykupienie w Polskim Związku Wędkarskim specjalnych zezwoleń na połów ryb. Jezioro Lucieńskie to strefa ciszy, zabrania się tu używania silników spalinowych, istnieje możliwość korzystania z silników elektrycznych.
Wędkarze mają możliwość złowić tu: płocie, okonie, liny, szczupaki, leszcze, karpie, sandacze… Możliwośc wykupienia zezwoleń na wędkowanie, informacje pod numerem telefonu: 601 063 lub 691 273 127.
• zbierać grzyby i owoce leśne– olbrzymie kompleksy lasów mieszanych ciągnących się aż po Wisłę i po Włocławek są bardzo zasobne w grzyby, jagody, borówki , brusznice.
• zbierać zioła – na okolicznych łąkach m.in. przy siedlisku „Pod Lipą” rośnie chroniony wiesiołek ,kocanki piaskowe, spotkać też można duże pola maków
• wędrować – licznymi szlakami turystycznymi oraz wyznaczonymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi.
Ciekawy i stosunkowo krótki spacer można odbyć do Rezydencji Prezydenta RP, a tu za ogrodzeniem można podziwiać stada dzików, białych danieli i borsuków.
Na spacer dookoła Jeziora Lucieńskiego ( ok. 11 km ) poświęcić trzeba około 2,5 – 3 godzin , możliwy jest odpoczynek w Lucieniu.
• spacerować z kijkami typu nordic walking ( dostępne są u gospodarzy )
• jeździć na rowerze – wyznaczonych jest kilka rowerowych tras turystycznych m.in. . Goście przebywający w siedlisku „Pod Lipą” najczęściej decydują się na niezbyt długie wycieczki do :
- Nowego Duniowa nad Wisła ( ok. 11 – 12 km w jedną stronę ), nad Jeziora Białe ( cała wycieczka liczy ok. 15 km )
- do Soczewki nad Wisłą ( dwie trasy przez Białe i Klusek – trasa łatwiejsza bądź trudna trasa, ale ze wspaniałymi widokami wzdłuż pięknie meandrującej Skrwy )
- nad Jezioro Skrzyneckie ( około 1o km w jedną stronę ) trasa wiedzie przez Lubiaty i przez wieś Lipianki
- do Bazy studenckiej w Kobylich Błotach( około 8 km w jedną stronę)
- do Łącka ( około 15 km w jedną stronę ) trasa wiedzie nad Jeziorem Lucieńskim i Białym do Gorzewa a później nad Jez. Drzesno przez Sędeń do Łącka.
• zimą biegać na nartach biegowych – są one dostępne u gospodarzy w siedlisku „Pod Lipą”
• uprawiać sporty wodne – po Jeziorze Lucieńskim można pływać na łodziach wiosłowych, kajakach, rowerach wodnych, małych łodziach żaglowych typu „Mak” czy „Omega”, desce windsurfingowej. Dla wytrawnych i wytrzymałych kajakarzy możliwy jest spływ pięknie meandrującą Skrwą do Soczewki do jej ujścia do Wisły.
• grać w tenisa stołowego oraz kometkę,siatkówkę, piłkę nożną ( do dyspozycji gości jest stół do tenisa oraz rakietki )
• uczestniczyć w polowaniach – działa tu kilka kół łowieckich, a ze zwierzyny łownej występują m.in.: łosie, jelenie, dziki, zające, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki .Liczebność zwłaszcza tych 3 ostatnich gatunków jest wyjątkowo duża.
• jeździć konno – w pobliżu znajduje się kilka stadnin koni( Miałkówek, Bierzewice, Gorzewo) , gdzie można pobierać lekcje nauki konnej, a także wybrać się na przejażdżki po lesie ( specjalnie wytyczone szlaki turystyki konnej ), bądź wynająć bryczki i wozy na wycieczki. Z siedliska „Pod Lipą” można udać się na wycieczkę do Łącka, gdzie znajduje się słynna Stadnina Ogierów
• obserwować dziką zwierzynę i ptactwo – w lasach można spotkać dziki, daniele, łosie, wydry, borsuki bobry, sarny i jelenie. Nad Jeziorem Lubieńskim gniazdują m.in.: czapla siwa, żurawie, dzikie kaczki, łyski, kormorany, perkozy, łabędzie nieme i czernice. Wiosną i latem na okolicznych łąkach spotkać można brodzące bociany białe i czarne. Nie brakuje też ptaków drapieżnych bielików, jastrzębi i myszołowów. Od kilku lat w wodach jeziora żyją bobry, ich działalność jest bardzo widoczna m.in. na brzegu jeziora przy kąpielisku stoi drzewo podgryzione przez bobry. Czasami przy brzegu jeziora koło pomostu spotkać można raki.
• realizować plenery malarskie i fotograficzne - od 1998 roku co roku w lecie na przełomie czerwca i lipca organizowane są w Lucieniu Ogólnopolskie „Plenery u Wójta” uczestniczą w nich artyści malarze z całego kraju. Plener zawsze wieńczy Festiwal Operowo – Operetkowy.
• spotykać twórców kultury ludowej w Lucieniu działa Zespół Ludowy „Promyki Lucienia”
MIEJSCA do których warto dotrzeć
Rezydencja Kancelarii Prezydenta RP w Lucieniu znajduje się ona po drugiej stronie Jeziora Lucieńskiego , na jego północnym brzegu. Znajduje się tu stadnina koni, małe ZOO, w którym hodowane są m.in. dziki, borsuki i białe daniele.
Lucień ( ok.4,5 km od siedliska „Pod Lipą” ).
Warte zobaczenia są:
- neoklasycystyczny pałac z XIX wieku oraz przyległy do niego park dworski z okazami starodrzewu i pomnikami przyrody.
- nowo wybudowany kościół. W kościele znajduje się ciekawy lipowy ołtarz , na placu kościelnym rosną pomnikowe dęby.
Nowy Duninów ( ok.11 km od siedliska „Pod Lipą” )
Z siedliska „Pod Lipą” można tu dojechać samochodem lub rowerem ( wytyczony szlak turystyczny ). Wieś słynie z zespołu pałacowo-parkowego wybudowanego przez ród baronów Ike – Duninowskich. Na miejscowym cmentarzu znajdują się m.in. grobowce rodziny Ike – Duninowskich oraz znanego podróżnika Adama Tołłoczki. Co roku w lipcu organizowane są regaty żeglarskie.
Gostynin ( ok.11 km od siedliska „Pod Lipą ) największe miasto w regionie liczące ok. 19 tys. mieszkańców. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest XIV-wieczny zamek, położony na wzgórzu w pobliżu centrum miasta
W najbliższym czasie planowana jest w mieście wielka inwestycja, ma powstać duże kąpielisko geotermalne, a wraz z nim Park Rekreacji Rozrywki Wypoczynku Turystyki i Balneologii. Będą tu baseny rekreacyjne, lecznicze, park wodny, hotele i amfiteatr.
Łąck ( ok.17 km od siedliska „Pod Lipą”) wieś położona nad jeziorami Małym i Dużym Łąckim. Najcenniejszym zabytkiem jest eklektyczny pałac z 1873 roku .
W Łącku od 1923 roku działa słynne Stado Ogierów ,prowadzona tu jest hodowla koni pełnej krwi arabskiej. Odbywają się tu słynne aukcje koni, a także zawody konne w krytej ujeżdżalni i na hipodromie. Co roku pod koniec sierpnia organizowane są międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody. Do zwiedzania udostępniono: krytą ujeżdżalnię, wozownię oraz 4 stajnie z lat 20-tychy ubiegłego stulecia.
Koszelówka ( ok..22 km od siedliska „Pod Lipą ) znajduje się tu Galeria „KOSZELÓWKA”,. Odbywają się tu liczne imprezy malarskie, plenery dla malarzy, grafików i rzeźbiarzy ludowych, wystawy, sympozja, koncerty muzyczne, spotkania autorskie poświęcone problemom współczesnej sztuki i kultury wsi polskiej.
Soczewka ( ok. 24 km od siedliska „Pod Lipą ) – wieś u ujścia Skrwy Lewej do Wisły.. Jezioro otoczone jest lasami rosnącymi na wydmach i piaszczystych terasach. W pobliżu zbiornika zlokalizowano kilka ośrodków wypoczynkowych. Skrwa Lewa, płynie malowniczą doliną poprzez piękne lasy. Ma ona stosunkowo duży spadek i w dolnym biegu liczne meandry. Wzdłuż doliny Skrwy Lewej prowadzi szlak turystyczny.
Zbiornik Włocławski na Wiśle (około 35 km od siedliska „Pod Lipą”– powstał w roku 1970 i spiętrza on wody Wisły. Powierzchnia jego wynosi ok. 75 km ² długość 57 km, a szerokość od 500 do 1210 m. Jest to największy w Polsce pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny. We Włocławku przy tamie znajduje się pomnik – krzyż upamiętniający męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki.
Płock ( ok. 30 km od siedliska „Pod Lipą” ) 130-tysięczne miasto położone na nadwiślańskiej skarpie. Było siedzibą władców Polski i Mazowsza, a także siedzibą biskupów. Miejsca godne poznania to: Wzgórze Tumskie z bazyliką katedralną Wniebowzięcia NMP jedno z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, znajdują się tu m.in. prochy władców Polski: Bolesława Krzywoustego i Władysława Hermana.W sąsiedztwie bazyliki wznoszą się mury dawnego opactwa benedyktyńskiego i zamku książęcego z XVI-wiecznymi wieżami. Obok w neogotyckim budynku swoją siedzibę ma Muzeum Diecezjalne z kolekcją dawnego malarstwa, rzeźby , rzemiosła artystycznego, a także wspaniałymi zabytkami sztuki sakralnej m.in. XIV-wieczna herma św. Zygmunta – patrona Płocka. Od kilku lat Muzeum Mazowieckie z najcenniejszą kolekcją sztuki secesyjnej przeniosło się do nowej, wspaniałej siedziby zlokalizowanej w secesyjnej kamienicy w centrum miasta przy ul. Tumskiej 8 .Warto odbyć też spacer wzdłuż skarpy wiślanej i podziwiać piękną panoramę Wisły, odbyć rejs statkiem spacerowym po rzece. Dla dzieci dużą atrakcją jest wizyta w płockim ZOO
Kobyle Błota ( ok. 10 km od siedliska „Pod Lipą” ) – Studencka Baza Turystyczno-Dydaktyczna Politechniki Łódzkiej .Niewielka leśniczówka – urocze miejsce, gdzie nie ma prądu, wody bieżącej, zasięgu telefonii komórkowej
Oporów k/Żychlina ( ok. 35 km od siedliska „Pod Lipą”) –gotycki zamek wybudowany w latach 1434 – 1449 z inicjatywy Władysława Oporowskiego. W działającym tu Muzeum Zamkowym, w pieczołowicie odrestaurowanych komnatach: Sali rycerskiej, zbrojowni, jadalni, sypialniach oraz w skarbcu zgromadzono kolekcję : obrazów, rzeźb, militariów i wyrobów rzemiosła artystycznego. Na zamku organizowane są koncerty oraz spektakle teatralne. Zazwyczaj w pierwszą niedzielę sierpnia organizowane są pokazy tradycji dworu rycerskiego, koncerty muzyczne, prezentacja poezji i fechtunku. Nieopodal zamku znajduje się zabytkowy zespół klasztoru Ojców Paulinów.
Na życzenie Państwa po wcześniejszym kontakcie możemy zorganizować :
- przejażdżki bryczką lub saniami
- kulig z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek
- wycieczki rowerowe, piesze, narciarskie
- spływ kajakowy
- ognisko z występem muzyków
- wycieczkę krajoznawczą po regionie
- polowania
- szkolenia i konferencje
- strzelanie z łuku i wiatrówki
- prelekcje, opowieści i wykłady ilustrowane przeźroczami bądź filmami z egzotycznych wyjazdów i wypraw
- wystawy zdjęć z Pojezierza Gostynińskiego oraz z egzotycznych wyjazdów
- imprezy okolicznościowe
|
|
 |
|